Daruri pentru bătrâni de la Moş Crăciun

Viața parohiei Decembrie 23, 2011

Parohia „Binecredinciosul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt“ din Iaşi a intensificat, în această săptămână, activităţile cu vârstnicii din cadrul centrului de zi pentru bătrâni al parohiei. Bătrânii l-au primit ieri pe Moş Crăciun care le-a oferit pachete consistente cu alimente de bază şi fructe. „Darurile au fost oferite într-un cadru mai deosebit bătrânilor pe care îi asistăm. Vârstnicii de la centrul de zi al parohiei noastre au fost colindaţi pe parcursul acestei luni de copii de la mai multe şcoli din Iaşi. Astfel, viaţa bătrânilor, care este destul de grea, a fost luminată de zâmbetele copiilor şi de lumina Naşterii Domnului Iisus Hristos“, a declarat pr. paroh Mihai Doroşincă, care este şi director executiv în cadrul Fundaţiei „Solidaritate şi Speranţă“ a Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei.